scorecardresearch

Tıpta 3 boyutlu sanal kalp devrimi

83 izlenme
Kategori Sağlık
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı son araştırmaya göre 2008 yılında dünya çapında 17,3 milyon insan kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle öldü, ve bu rakam tüm ölümlerin yüzde 30'unu temsil ediyor. Amerikan Kalp Derneği'nin raporuna göre, Forecasting the Future of Cardiovascular Disease in the United States (ABD'de Kardiyovasküler Hastalıkların Geleceğiyle İlgili Tahminler), kardiyovasküler hastalıkların toplam tıbbi maliyetleri önümüzdeki otuz yılda 818,1 milyar dolara ulaşacak.

“Yaşayan Kalp Projesi”nin merkezinde, Dassault Systèmes 3DEXPERIENCE platformunun gerçekçi simülasyon uygulamaları ile çalışan 3D kalp modeli yer alıyor. Dassault Systèmes'in simülasyon uzmanları, kalbin elektriksel ve mekanik davranışlarını olabildiğince gerçekçi ve canlı bir şekilde yakalayan kapsamlı bir 3D kalp modeli geliştirmek için SIMULIA uygulamaları tarafından sağlanan simülasyon alanındaki en son gelişmeleri kullandı.
Günümüzde, 3 boyutlu gerçekçi insan modellerinin olmayışı cihazın insanlar üzerindeki davranışlarını araştırmak konusunda araştırmacıları kısıtlamakta. Yaşayan Kalp Projesi, araştırma sonucu ortaya çıkan yeniliklerin pazar odaklı ürün ve hizmetlere dönüştürülmesini hızlandırmak için 3D hesaplama modellerine erişimi olacak olan tıbbi araştırmacılar, pratisyenler, cihaz üreticileri ve sektörü düzenleyen kurumlardan oluşan multidisipliner bir topluluğun dikkatini çekmiş durumda.

Kişiselleştirilmiş 3D kalp simülasyonları, kalple ilgili araştırma verileri ile birlikte ekokardiyografi, MR ve tomografi görüntülerini kullanarak yakında tıp uzmanlarının ilave invaziv tanısal işlemlere ihtiyaç duymadan bir hastanın kalp davranışlarını daha iyi anlamasını sağlayacak.
Etiketler